Skip to main content

Past Awards of Excellence Recipients

Awards of Excellence

U OF T’S MOST DISTINGUISHED AWARDS PROGRAM

The Awards of Excellence celebrate members of the University of Toronto community who, through their individual efforts and accomplishments, have contributed to the University’s vision of becoming a leader among the world’s best public teaching and research universities. Those honoured through the program have stepped up to the challenge of making rich and meaningful contributions to the University, the community, and to the world.

Past Recipients

2021

To see the full list of citations click here

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Bruce Kidd, Faculty of Kinesiology and Physical Education
Professor Brenda McCabe, Faculty of Applied Science and Engineering

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize – Influential Leader
Professor Douglas Sanderson, Faculty of Law

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Chelsea M. Rochman, Department of Ecology and Evolutionary Biology, Faculty of Arts and Science

Northrop Frye Award (Faculty)
Professor Teresa Kramarz, Munk School of Global Affairs and Public Policy

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Professor M. Cynthia Goh, Department of Chemistry, Faculty of Arts and Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize – Emerging Leader
Paula Smellie, Department of Physiology, Temerty Faculty of Medicine

Northrop Frye Award (Staff)
Lari Langford, University of Toronto Libraries

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Peter Chengming Zhang, Office of Residence and Student Life, New College

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Reshma Dhrodia, Accessibility Services, St. George Campus
Steve Masse, Office of the Dean of Students, Innis College

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Gina Trubiani, Office of Environmental Health and Safety
Lucas Barber, Information and Instructional Technology, University of Toronto Mississauga

Chancellor’s Award – Influential Leader
Horatio Bot, Financial Services, Faculty of Arts and Science
Archana Sridhar, Office of the Vice-President and Provost

Chancellor’s Award – Distinguished Leader
Mary C. Lyne, Rotman School of Management
Terry Gardiner, Student Services, Faculty of Law

UTAA Graduate Scholars
Victoria Haldane, Institute of Health Policy, Management & Evaluation, Dalla Lana School of Public Health
Amy Jenne, Department of Chemistry, University of Toronto Scarborough
Kramay Patel, Institute of Biomedical Engineering, Faculty of Applied Science and Engineering, Temerty Faculty of Medicine

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Matthaeus Ware, Department of Molecular Genetics, Faculty of Medicine

UTAA Scholars
Amar Aziz, Victoria College, Faculty of Arts and Science
Aliénor Rougeot-Maroniez, Victoria College, Faculty of Arts and Science
Kanishka Sikri, University of Toronto Scarborough

John H. Moss Scholarship
Ikran Jama, Victoria College, Faculty of Arts and Science

2020

To see the full list of citations click here

Northrop Frye Award
Jackman Scholars-in-Residence Program, Jackman Humanities Institute, Victoria College, U of T Mississauga, U of T Scarborough
Asian Institute Staff, Munk School of Global Affairs & Public Policy, Faculty of Arts & Science

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Cristina Amon, Department of Mechanical & Industrial Engineering, Faculty of Applied Sciences & Engineering
Carol Rolheiser, Department of Curriculum, Teaching and Learning, OISE

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Dana Seitler, Department of English, Mark S. Bonham Centre for Sexual Diversity Studies, Faculty of Arts & Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Audrey Macklin , Centre for Criminology & Sociolegal Studies, Faculty of Law

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Jason Bazylak, Department of Mechanical & Industrial Engineering, Faculty of Applied Science & Engineering

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Jeff Burrow, Assessment and Analysis, Division of Student Life
Zoe Dille, Integrated Learning and Community Engagement, Hart House

Chancellor's Award – Emerging Leader
Renée Brost, Division of the Vice-President, Research and Innovation

Chancellor's Award – Influential Leader
Bryn MacPherson, Office of the President

UTAA Graduate Scholars
Emily Deibert, David A. Dunlap Department of Astronomy and Astrophysics, Faculty of Arts & Science
Crystal Milligan, Institute of Health Policy, Management and Evaluation, Dalla Lana School of Public Health
Kramay Patel, Institute of Biomaterials and Biomedical Engineering, Faculty of Medicine

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Sachin Kumar, Department of Laboratory Medicine & Pathobiology, Faculty of Medicine

UTAA Scholars
Kaylee Baxter, Victoria College, Faculty of Arts & Science
Jeffrey Fasegha, Rotman Commerce, University College, Faculty of Arts & Science
Michael Kyung lk Lee, Victoria College, Faculty of Arts &Science
Arthur Lei Qiu, University College, Faculty of Arts & Science

John H. Moss Scholarship
Lana El Sanyoura, Victoria College, Faculty of Arts & Science

2019

To see the full list of citations click here

Northrop Frye Award
Michael Carter, Department of Mechanical & Industrial Engineering, Faculty of Applied Science & Engineering

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Andrea Sass-Kortsak (BSc 1977 TRIN, MHSc 1981), Dalla Lana School of Public Health

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Maydianne Andrade (MSc 1995), Department of Biological Sciences, University of Toronto Scarborough
Audrey Macklin (LLB 1987), Centre for Criminology & Sociolegal Studies, Faculty of Law

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Michael Cusimano (MD 1984, PhD 1996), Department of Surgery, Faculty of Medicine

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
David O. Wright (MEd 2009), Office of Corporate and Foundation Relations, Division of University Advancement

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Kristen Moore (MEd 2014), Student Services, Trinity College
Ike Okafor (BA 1993 NEW), Office of Health Professions Student Affairs, Faculty of Medicine

Chancellor's Award – Emerging Leader
Janelle Joseph (MSc 2006, PhD 2010), Division of Student Life and Faculty of Kinesiology and Physical Education

Chancellor's Award – Influential Leader
Barbara Dick (BA 1987 UC), Alumni Relations, Division of University Advancement

UTAA Graduate Scholars
Surath Gomis, Department of Electrical & Computer Engineering, Faculty of Applied Science & Engineering
Sahil Gupta (BSc 2015 SMC), Institute of Medical Science, Faculty of Medicine
Grace Jacobs, Institute of Medical Science, Faculty of Medicine

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Mama Adobea Nii Owoo, Department of Curriculum, Teaching and Learning, Ontario Institute for Studies in Education

UTAA Scholars
Stefan Divic, Trinity College, Faculty of Arts & Science
Hana Nikčević, Victoria College, Faculty of Arts & Science
Alisha Stranges, Innis College, Faculty of Arts & Science
Darcy Taylor, Trinity College, Faculty of Arts & Science

John H. Moss Scholarship
Jillian Sprenger, Trinity College, Faculty of Arts & Science

2018

To see the full list of citations click here

Northrop Frye Award (Faculty)
Aisha Ahmad, Department of Political Science, University of Toronto Scarborough

Northrop Frye Award (Staff)
Steven Bailey, Academic & Campus Events, Office of the Vice-President, University Operations

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Robert Vipond, Department of Political Science, Faculty of Arts & Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Neil Nevitte, Department of Political Science, Faculty of Arts & Science

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Jason Foster, Division of Engineering Science, Faculty of Applied Science & Engineering

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Liza Nassim, Office of the Dean of Students, Woodsworth College
Merike Remmel, Enrolment Services, Admissions, University of Toronto

Chancellor's Award – Emerging Leader
David Kim, Ancillary Services, Office of the Vice-President, University Operations
Tayyab Rashid, Health & Wellness Centre, University of Toronto Scarborough

Chancellor's Award – Influential Leader
Andrew Arifuzzaman, University of Toronto Scarborough
Erin Jackson, Integrated HR (iHR), Office of the Vice-President, Human Resources & Equity

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Andreas Laupacis, Faculty of Medicine

UTAA Graduate Scholars
Samantha Chiu-Yang Chang, Department of History of Art/Graduate Department of Art
Locke Davenport Huyer, Chemical Engineering and Institute of Biomaterials and Biomedical Engineering (IBBME), Faculty of Applied Science & Engineering
Celina Liu, Department of Pharmacology and Toxicology, Faculty of Medicine

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Tieghan Killackey, Lawrence S. Bloomberg Faculty of Nursing

UTAA Scholars
Jonathan Dick, Trinity College
Taeeun (Sonya) Kim, Victoria College
Olivia Rennie, University of Toronto Scarborough
Danning Zhang, Woodsworth College

John H. Moss Scholarship
Riam Kim-McLeod, Trinity College

2017

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Elizabeth Edwards, Faculty of Applied Science & Engineering
Jay Pratt, Department of Psychology, Faculty of Arts & Science

Northrop Frye Award (Individual)
Craig Simmons, Faculty of Applied Science & Engineering

Northrop Frye Award (Departmental)
Simulation Program, Factor-Inwentash Faculty of Social Work

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Angela Hildyard, Special Advisor to the President and Provost
Ronald Kluger, Department of Chemistry

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Lance McCready, Department of Leadership, Higher and Adult Education, OISE

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Helen Slade, Student Progress and Support

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Donald Boere,  Innis College
Adam Kuhn, Student and Campus Community Development

Chancellor's Award – Emerging Leader
Jonathan Hamilton-Diabo, First Nations House and the Council of Aboriginal Initiatives

Chancellor's Award – Influential Leader
Anne Macdonald, Ancillary Food Services

UTAA Graduate Scholars
Patrick Jachrya, Faculty of Medicine
Kristen Pue, Department of Political Science, Faculty of Arts & Science
Patrick Steadman, Faculty of Medicine

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Karan (Josh) Abraham, Faculty of Medicine

UTAA Scholars
Emily Deibert, Victoria College
Sarah Harrison,TrinityCollege
Zoe Sebastien, Victoria College
Heping (Ann) Sheng), Victoria College

John H. Moss Scholarship
Kawin Ethayarajh, Victoria College

2016

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Professor Mark Lautens, Department of Chemistry, Faculty of Arts & Science

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Andrea Most, Department of English, Faculty of Arts & Science

Northrop Frye Award (Departmental)
Department of Anthropology, Faculty of Arts & Science

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Judith Poë, Department of Chemical & Physical Sciences, UTM
Professor Elizabeth M. Smyth, School of Graduate Studies

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Richard Chambers, Multi-Faith Centre for Spiritual Study and Practice

Jill Matus Excellence in Student Services Award
Arlene Clement, Student Life
Holly Luffman, Centre for International Experience

Chancellor's Award – Emerging Leader
Kristina Minnella, Centre for Community Partnerships

Chancellor's Award – Influential Leader
Tad Brown, University Advancement

UTAA Graduate Scholars
Mena Abdel-Nour, Department of Laboratory Medicine & Pathobiology
Liza Futerman, Centre for Comparative Literature
Ekaterina Turlova, Department of Physiology

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Chizoba Imoka, Ontario Institute for Studies in Education (OISE)

UTAA Scholars
Connor Anear, Trinity College
Jordana Lowe, Woodworth College
Pamela Ng, Victoria College
Seth Watt, St. Michael’s College

John H. Moss Scholarship
Theodora Bruun, Victoria College

2015

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Professor Brian Corman, Department of English, Faculty of Arts & Science

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Pamela Klassen, Department for the Study of Religion, Faculty of Arts & Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Morley Gunderson, Centre for Industrial Relations and Human Resources, Faculty of Arts & Science
Carol Rogerson, Faculty of Law

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Doug Reeve, Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry, Faculty of Applied Science and Engineering

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Lisa Forman, Dalla Lana School of Public Health
International Human Rights Program, Faculty of Law

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Professor Brenda McCabe

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Andrea Carter, Office of Vice-Provost, Students & First Entry Divisions and Human Resources
Melinda Scott, University College

Chancellor’s Award – Influential Leader
Judith Chadwick, Office of the Vice-President, Research & Innovation

UTAA Graduate Scholars
Vincy Chan, Graduate Department of Rehabilitation Science, Faculty of Medicine
Daniel Felsky, Institute of Medical Science, Faculty of Medicine
Matt Gordner, Department of Political Science, School of Graduate Studies

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Alexandra Harris, Faculty of Nursing

UTAA Scholars
Moustafa Abdalla, Victoria College
Misha Boutilier, St. Michaels College
Alexander Lozano, Trinity College
Muhammad Qureshi, University of Toronto Mississauga

John H. Moss Scholarship
Jozef Kosc, Trinity College

2014

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Professor Jonathan Rose, Faculty of Applied Science & Engineering

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Dr. Avery Nathens, Department of Surgery, Faculty of Medicine

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Elizabeth D. Harvey

Northrop Frye Award (Departmental)
WIT (Writing Instruction for TAs), Faculty of Arts and Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Ron Levi, Munk School of Global Affairs and Department of Sociology
Dr. George Sefa Dei, Department of Humanities, Social Sciences and Social Justice Education, OISE

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Dr. Andrew Dicks, Department of Chemistry

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Elizabeth Cowper, Department of Linguistics
Professor Ian Orchard, Department of Biology

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Tamara Breukelman
Tanya Lewis

Chancellor’s Award – Influential Leader
Richard Levin
Ron Swail

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Nadine Borduas, Department of Chemistry

UTAA Graduate Scholars
Mohamed Abdelfattah, Department of Electrical and Computer Engineering
Kathryn Hopperton, Department of Nutritional Sciences
Raili Lakanen, Department of Geography/Program in Planning

John H. Moss Scholarship
Patrick Quinton-Brown, Trinity College

UTAA Scholars
Christine Farquharson, Victoria College
Galina Gheihman, Victoria College
Rufina Yunhoo Kim, Woodsworth College
Nana Mohan Zhou, University of Toronto Mississauga
Shuzhengrong (Roland) Xu, Victoria College

2013

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Professor Suzanne Akbari, Centre for Medieval Studies

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Greg Evans, Department of Chemical Engineering

Northrop Frye Award (Departmental)
399 Research Excursions, Faculty of Arts and Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor J. David Hulchanski, Factor-Inwentash Faculty of Social Work

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Derek Allen, Department of Philosophy and Trinity College

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Brenda Cossman, Faculty of Law and the Mark S. Bonham Centre for Sexual Diversity Studies

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Professor Salvatore Bancheri, Department of Language Studies, University of Toronto Mississauga
Dr. Carl-Georg Bank, Department of Earth Science

Chancellor’s Award – Emerging Leader
César Mejia, Office of the Registrar, University of Toronto Mississauga

Chancellor’s Award – Influential Leader
Louis Charpentier, Office of the Governing Council
Sally Garner, Planning and Budget

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Eugenia Duodu, Department of Chemistry, University of Toronto Mississauga

John H. Moss Scholarship
Samra Zafar (Younus), Financial Economics, University of Toronto Mississauga

UTAA Graduate Scholars
Ian Garner, Department of Slavic Languages and Literatures
Stephen McCarthy, Department of Laboratory Medicine and Pathobiology
Tina Jiwon Park, Department of History

UTAA Scholars
Julia Boyd, Victoria College,
Joanne Cave, Woodsworth College
Laura Correa Ochoa, St. Michael’s College
Symon Foren, Woodsworth College
Jiarui Zhao, Victoria College

2012

To see the full list of citations click here

Faculty Award
Professor Arthur Ripstein
Faculty of Law and Department of Philosophy

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Dr. Dena Taylor
Faculty of Kinesiology and Physical Education

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Frances Garrett
Department for the Study of Religion

Northrop Frye Award (Departmental)
Division of Engineering Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Doris Bergen
Department of History

Dr. Joan Simalchik
Study of Women and Gender, University of Toronto Mississauga

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Mark Stabile,
School of Public Policy and Governance & Rotman School of Management

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Michael E. Charles,
Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Cheryl Champagne
Health and Wellness

Heather Drouillard
Division of Teaching Laboratories (DTL), Medicine

Chancellor’s Award – Influential Leader
Cathy Eberts
Enterprise Applications and Solutions Integration

Paul Fraumeni
Office of the Vice-President, Research

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Mohamed Soliman

UTAA Graduate Scholars
Tom Ziming Lu
Jeannine Pitas

John H. Moss Scholarship
Katherine Bruce-Lockhart

UTAA Scholars
Sima Atri
Alicia Cundall
Salvator Cusimano
Darryl Hoving

2011

To see the full list of citations click here

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Helen Bright
Faculty of Applied Science and Engineering

Chancellor’s Award – Influential Leader
Catherine Gagne
Faculty of Applied Science and Engineering

Cheryl Shook
Woodsworth College, Faculty of Arts and Science

Faculty Award
Cynthia Goh
Department of Chemistry, Faculty of Arts and Science

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Karen Reid
Department of Computer Science, Faculty of Arts and Science

Northrop Frye Award (Divisional)
Vic One Program
Victoria College, Faculty of Arts and Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Anthony Doob
Centre of Criminology

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award Finalists
Jovana Kaludjerovic
Department of Nutritional Sciences, Faculty of Medicine

Gary Pluim
Ontario Institute for Studies in Education

Mubdi Rahman
Department of Astronomy and Astrophysics, Faculty of Arts and Science

John H. Moss Scholarship

Scholar
Zannah Mae Matson
Innis College, Faculty of Arts and Science

Finalists
Illya Nokhrin
Victoria College, Faculty of Arts and Science

Jong Park
Victoria College, Faculty of Arts and Science

Matthew Purser
Victoria College, Faculty of Arts and Science

Belle Song
Victoria College, Faculty of Arts and Science

2010

To see the full list of citations click here

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Cameron Clairmont
Department of Management, UTM, Faculty of Arts and Science

Pamela Gravestock
Centre for Teaching Support and Innovation

Chancellor’s Award – Influential Leader
Attila Keszei
Office of the Assistant Vice-President, Facilities and Services

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Christopher Perumalla
Faculty of Medicine

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Daniel Heath Justice
Departments of English and Aboriginal Studies, Faculty of Arts and Science

Faculty Award
Professor Frank R. Kschischang
Edward S. Rogers Sr. Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Applied Science and Engineering

Northrop Frye Award (Individual)
Professor Brad Inwood
Departments of Classics and Philosophy, Faculty of Arts and Science

Northrop Frye Award (Divisional)
Division of Teaching Laboratories, Faculty of Medicine

John H. Moss Scholarship
Erin Fitzgerald
Victoria College, Faculty of Arts and Science

UTAA Scholars
Michael Beeler (Innis College, Faculty of Arts and Science)
Leslie Busby (Woodsworth College, Faculty of Arts and Science)
Jasmeet Sidhu (Trinity College, Faculty of Arts and Science)
David Topping (Victoria College, Faculty of Arts and Science)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award
Sagar Dugani
Institute of Medical Science, Faculty of Medicine

UTAA Graduate Scholars
Bryce Croll (Department of Astronomy and Astrophysics, Faculty of Arts and Science)
Greg West (Department of Psychology, Faculty of Arts and Science)

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Ronald Deibert
Department of Political Science, Faculty of Arts and Science

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Professor Emeritus Safwat Zaky
Edward S. Rogers Sr. Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Applied Science and Engineering

2009

To see the full list of citations click here

Chancellor’s Award – Emerging Leader
Sharon Grandison
Ancillary Services,
Office of the Vice-President, Business Affairs

Chancellor’s Award – Influential Leader
Barbara McCann
Office of the Registrar
Faculty of Applied Science and Engineering

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Elaine Khoo
The Writing Centre, Centre for Teaching and Learning
University of Toronto Scarborough

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Arnold Noyek
Department of Otolaryngology, Head & Neck Surgery
Faculty of Medicine

Faculty Award
David Zingg
University of Toronto Institute for Aerospace Studies
Faculty of Applied Science and Engineering

Northrop Frye Award (Individual)
Bryan Karney
Division of Environmental Engineering and Energy Systems
Faculty of Applied Science and Engineering

Northrop Frye Award (Divisional)
The Socrates Project
Department of Philosophy Faculty of Arts and Science

John H. Moss Scholarship

Scholar
Raha Bahreini
Faculty of Arts & Science
Victoria College

Finalists
James Auron (Faculty of Arts & Science, University College)
Colum (Michael) Grove-White (Faculty of Arts & Science, Trinity College)
Sheryl Johnson (Faculty of Arts & Science, Victoria College)
Ada Le (University of Toronto Scarborough)

Jon S. Dellandrea Scholarship for International Students
Mian Mansoor Ahmad
Faculty of Arts & Science
Trinity College

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
William Clifton Vanderlinden
Department of Political Science
Faculty of Arts and Science

Finalists
Jordan Poppenk (Department of Psychology, Faculty of Arts and Science)
Lydell Wiebe (Department of Civil Engineering, Faculty of Applied Science and Engineering)

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Doug Reeve
Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry
Faculty of Applied Science and Engineering

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Ron Venter
Professor Emeritus
Faculty of Applied Science and Engineering

2008

To see the full list of citations click here

Chancellor’s Award
Ms. Mary-Ellen Yeomans
Joseph L Rotman School of Management

Mr. André Tremblay
Department of Curriculum, Teaching and Learning,
Ontario Institute for Studies in Education of the
University of Toronto

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Professor Greg Evans
Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry, Faculty of Applied Science and Engineering

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor David Clandfield
Department of French, New College

Faculty Award
Professor Martin Osborne
Department of Economics, Faculty of Arts and Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Meric Gertler
Department of Geography, Faculty of Arts and Science

Professor David Wolfe
Department of Political Science, Faculty of Arts and Science

Northrop Frye Award
Professor Paul Stevens
Department of English, Faculty of Arts and Science

John H. Moss Scholarship

Scholar
Jemy Mary Joseph
Departments of Biology and Neuroscience, University of Toronto at Scarborough

Finalists
Oliver Archer-Antonsen
Departments of Economics and Political Science, Victoria College

Ashley Atkins
Department of Philosophy, Victoria College

Amanda Montague
Departments of English and Equity Studies, Victoria College

Alina Smirnova
Departments of Health Studies and Physiology, University College

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
Cynthia Blackstock
Faculty of Social Work

Finalists
Flor Y. Garcia Becerra
Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry, Faculty of Applied Science and Engineering

Jordan L. Poppenk
Department of Psychology, Faculty of Arts and Science

Todd Reichert
Institute for Aerospace Studies, Faculty of Applied Science and Engineering

Kerry Kuluski
Department of Health Policy, Management and Evaluation, Faculty of Medicine

Jon S. Dellandrea Scholarship for International Students

Scholar
Amelie Lesser
Department of Civil Engineering, Faculty of Applied Science and Engineering

Mohammed Sabri
Department of Human Biology, New College

Jennifer Zhu
Department of Management Co-op, University of Toronto at Scarborough

Finalists
Iva Halacheva
Department of Mathematics, Trinity College

Beisi Li
Leslie Dan Faculty of Pharmacy, New College

Sameer Masood
Department of Human Biology, New College

Yinsey Wang
Departments of Asia-Pacific Studies and Economics, University College

2007

Chancellor’s Award
Debra A. Bilinski
Office of Research Services, Office of the
Vice-President, Research and Associate Provost

Rebecca Spagnolo
Graduate House
School of Graduate Studies

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Professor John Baird
Department of English
Faculty of Arts and Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Catherine Chalin
Department of Public Health Sciences
Faculty of Medicine

Faculty Award
Professor Yu-Ling Cheng
Department of Chemical Engineering and
Applied Chemistry, Faculty of Applied
Science and Engineering

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor David Cameron
Department of Political Science
Faculty of Arts and Science

Northrop Frye Award
Professor Robert Brym
Department of Sociology
Faculty of Arts and Science

Interfaculty Pain Curriculum
Centre for the Study of Pain
Faculties of Dentistry and Medicine,
Lawrence Bloomberg Faculty of Nursing,
Leslie Dan Faculty of Pharmacy

John H. Moss Scholarship

Scholar
Matto Mildenberger
International Relations Program and
Department of Ecology and
Evolutionary Biology
Trinity College

Finalists
Shahmeer Ansari (Commerce Program, Victoria College)
David Andrew Kim (Program in Neuroscience and Peace and Conflict Studies Program, Victoria College)
Jeff Rybak (Department of Humanities University of Toronto at Scarborough)
Leah C. Stokes (Departments of Psychology and East Asian Studies, Trinity College)
Fiona Taylor (Departments of Biochemistry and Economics, and Human Biology Program, Trinity College)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
Krista Boa
Faculty of Information Studies

Christine Victoria Ichim
Department of Medical Biophysics
Faculty of Medicine

Finalists
Kerry Kuluski (Department of Health Policy Management and Evaluation, Faculty of Medicine)
Nicholas Matte (Department of History and Institute for Women and Gender Studies, Faculty of Arts and Science)
Olivier Sorin (Département d’études françaises Department of French, School of Graduate Studies)

Jon S. Dellandrea Scholarship for International Students

Scholar
Matthew McGeachy
Departments of History and Philosophy
Faculty of Arts and Science,Victoria College

Shi (Reynold) Xin
Division of Engineering Science, Faculty of
Applied Science and Engineering

Finalists
Kerolyn K. Shairsingh (Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry Faculty of Applied Science and Engineering)
Christian Thorne (Department of History Faculty of Arts and Science,Trinity College)

2006

Faculty Award
Bruce Schneider
Department of Psychology
University of Toronto at Mississauga

Chancellor’s Award
George Altmeyer
Faculty Registrar
Faculty of Arts & Science

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Diane Horton
Department of Computer Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
J. Edward Chamberlin
Department of English

Northrop Frye Award
Professor Mark A. Cheetham
Faculty of Arts and Science

Carolyn Tuohy Impact on Public Policy Award
Professor Kenneth Leithwood
Theory and Policy Studies in Education, OISE/UT

John H. Moss Scholarship

Scholar
Craig Kielburger
Peace and Conflict Studies, Trinity College

Krista Lauer
International Development Studies, University of Toronto Scarborough

Finalists
Erin Court (Department of Philosophy, Trinity College)
Joanna Langille (Departments of Philosophy and Political Science, University College)
Zahra Ziaie Moayyed (Departments of International Relations and Economics, University College)
David West Read (Departments of English and Semiotics, Victoria College)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
Christopher Collins
Computer Science & Knowledge Media Design Institute
Department of Computer Science

Finalists
Krista Boa (Faculty of Information Studies)
Katherine Rebecca Larson (Departments of English and Women’s Studies)
Michael David Rennie (Department of Zoology, University of Toronto at Mississauga)

Jon S. Dellandrea Scholarship for International Students

Scholar
Eliza Liyun Jiang Chen
Faculty of Management, University of Toronto at Scarborough

Finalists
Martin Abu Shahid (Department of Biology, Victoria College)
Anna Abu Shahid (Department of Economics, Victoria College)

2005

Faculty Award
Professor Alison Fleming
Department of Psychology
University of Toronto at Mississauga

Chancellor’s Award
Raymond C. deSouza
Assistant Dean and Director of Planning and Information Technology
Faculty of Arts and Science (1993-2004)

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Corey Goldman
Senior Lecturer
Department of Botany
Faculty of Arts and Science

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Rona Abramovitch
Department of Psychology
Director of the Transitional Year Programme

John H. Moss Scholar
Eric Morgan (Faculty of Arts and Science, Victoria College)

UTAA Scholars
Michael James Erdman (Faculty of Arts and Science, Victoria College)
Alex Grunfeld (Faculty of Arts and Science, Innis College)
Ari David Kopolovic (Faculty of Arts and Science, Victoria College)
Bryony Tze Xin Lau (Faculty of Arts and Science, Trinity College)
Ah-Jung Lee (Faculty of Arts and Science St. Michael’s College)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award Scholar
Timothy Corson (Faculty of Medicine Department of Molecular and Medical Genetics)

UTAA Graduate Scholars
Christopher Collins (School of Graduate Studies, Department of Computer Science)
Martin Hyrcza (Faculty of Medicine, Department of Laboratory Medicine and Pathobiology)
Robert McGill (School of Graduate Studies, Department of English)
Nisha Shah (School of Graduate Studies, Department of Political Science)

2004

Faculty Award
Dr. Donald Thomas Stuss
Departments of Medicine and Psychology
Faculty of Medicine

Chancellor’s Award
Sally Jean Walker
Assistant Principal and Registrar
New College

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
J. Barbara Rose
Lecturer
Woodsworth College

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor George Elliott Clarke (Department of English, Arts and Science)

John H. Moss Scholar
Maria Banda (Arts and Science, Trinity College)

UTAA Scholars
Saswata Deb (Arts and Science, Victoria College)
Helen Liu (Arts and Science, Trinity College)
Shauna Morgan (Social Sciences, University of Toronto at Scarborough)
Sonali Thakkar (Arts and Science, Trinity College)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
Françoise Ko (Faculty of Medicine, Department of Pharmacology)

Finalists
Timothy Corson (Faculty of Medicine, Department of Molecular and Medical Genetics)
Barnabas Chukwajiebere Emenogu (Ontario Institute for Studies in Education of the University of Toronto Department of Curriculum, Teaching and Learning)
Nisha Shah (School of Graduate Studies, Department of Political Science)

2003

Faculty Award
Professor Judy Watt-Watson
Faculty of Nursing

Chancellor’s Award
Elizabeth J. Isbister
Office of Student Recruitment

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Dean Carl Amrhein
Faculty of Arts and Science

Dr. Margaret Procter
U of T Coordinator of Writing Support, Senior Lecturer

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Dr. William E. Seidelman
Department of Family and Community Medicine
Faculty of Medicine

John H. Moss Scholar
Jessie C. Thomson
University College

UTAA Scholars
Katherine Cassaday (Faculty of Arts and Science, Victoria College)
Michael Goldberg (Faculty of Arts and Science, University College)
Meghan Roberts (Faculty of Music, Arts and Science, Trinity College)
Gavin Stanley (Faculty of Arts and Science, Victoria College)
Zinta Zommers (Faculty of Arts and Science, Trinity College)

Adel S. Sedra Distinguished Graduate Award

Scholar
Alison McGuigan (Faculty of Applied Science and Engineering, Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry)

Finalists
Adam Chapnick (Faculty of Arts and Science, Department of History)
Françoise Ko (Faculty of Medicine, Department of Pharmacology)
Parissa Safai (Faculty of Physical Education and Health, Department of Exercise Sciences)
Jorge Sousa (OISE/UT, Department of Adult Education and Counselling Psychology)
Mahadeo Sukhai (Faculty of Medicine, Department of Medical Biophysics)

2002

Faculty Award
Professor Alexandra Johnston
Department of English, Faculty of Arts and Science, Victoria University

Chancellor’s Award
Sandra McGugan
MD/PhD Program, Faculty of Medicine

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Sundeep Singh
Faculty of Arts and Science, University of Toronto at Scarborough

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor David Cameron
Department of Political Science, Faculty of Arts and Science

John H. Moss Scholar
Joshua Cramer
Faculty of Arts and Science, Victoria University

UTAA Scholars
Simon Bailey (Arts and Science, Trinity College)
Rebecca Dolgoy (Arts and Science, Victoria University)
Samaneh Hosseini (Arts and Science, University of Toronto at Scarborough)
Vivek Krishnamurthy (Arts and Science, Innis College)
Sundeep Singh (Arts and Science, University of Toronto at Scarborough)

2001

Faculty Award
Professor Ian Hacking
Department of Philosophy, Faculty of Arts and Science

Chancellor’s Award
Diana Alli
Office of Student Affairs, Faculty of Medicine

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award and UTAA Scholar
Cleo Boyd
Academic Skills Centre, University of Toronto at Mississauga

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor David Rayside
Acting Principal, University College
Faculty of Arts and Science, Department of Political Science

John H. Moss Scholar
Michael David Joseph Morgan
Faculty of Arts and Science, Trinity College

UTAA Scholars
Rutha Astravas (Arts and Science, University of St. Michael’s College)
Arvin Hariri (Arts and Science, Victoria University)
Brett Hendrie (Arts and Science, Innis College)
Aidan Johnson (Arts and Science, Victoria University)
Zeeshan Waseem (Arts and Science, University of Toronto at Mississauga)

2000

Chancellor’s Award
Mary Macri
Human Development and Applied Psychology, OISE/UT

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Professor Peter Rosenthal
Faculty of Arts and Science, Department of Mathematics

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award and UTAA Scholar
Dr. Guy Allen
Professional Writing Program, University of Toronto at Mississauga

Faculty Award
Professor Ulrich J. Krull
Faculty of Arts and Science, Department of Chemistry, University of Toronto at Mississauga

John H. Moss Scholar
Karrie Anne Wolfe
Faculty of Arts and Science, Trinity College

UTAA Scholars
Attiya Ahmad (Arts and Science, Department of International Development Studies)
(Ivan) Glenn Cohen (Arts and Science, Department of Philosophy, University College)
Patrick Fothergill (Arts and Science, Department of Linguistics, Victoria College)
James Noble (Arts and Science, Department of Chemistry, University of Toronto at Scarborough)

1998 / 99

Chancellor’s Award
Dr. John G. Dimond
Governing Council Secretariat

Ludwik and Estelle Jus Memorial Human Rights Prize
Keren S. Brathwaite
Transitional Year Programme

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award 
Michol Faith Hoffman
School of Graduate Studies, Department of Spanish and Portuguese

Faculty Award
Professor James G. Arthur
Faculty of Arts and Science, Department of Mathematics

John H. Moss Scholar
Robin Rix
Faculty of Arts and Science, University College

UTAA Scholars
Timothy Corson (Arts and Science, Department of Biochemistry, Victoria College)
Priya Ghandikota (Arts and Science, Department of History, Trinity College)
Alexandra Marin (Arts and Science, Department of Sociology, Victoria College)
Indre Vida Viskontas (Arts and Science, Department of Psychology, Trinity College)

Disclaimer

Alumni.utoronto.ca does not include a comprehensive list of names, photographs, and/or citations for all Arbor Award, Award of Excellence, and Gordon Cressy Student Leadership Award recipients. We are in the process of digitizing our historic award data and appreciate your patience during this process. Although we strive to ensure the information on the website is accurate, errors may occasionally occur. Please inform us of any inaccuracies by emailing us at support@alumni.utoronto.ca

Close